Rzym – jak się po nim poruszać?

Pierwsza podróż do Rzymu może kosztować Cię wiele stresu. Między innymi dlatego, że nie wiadomo jak się po nim poruszać. Wiele osób pytało mnie o to gdzie kupić bilet, jakiego rodzaju i na co… W tym artykuliku dowiecie się tego wszystkiego. ATAC – to jest nazwa spółki, pod której zarządem jest cała komunikacja w Rzymie. COTRAL – spółka zajmująca się transportem podmiejskim i międzymiastowym w Lazio. Zaczerpnę z niej, i nie tylko, informacji o charakterze typowo turystycznym. Opieram się głównie na Rzymie, ale oczywiście większość tutaj wymienionych info dotyczy całej Italii. Ale po kolei 🙂

GDZIE? – możemy kupić bilety?

al bar (w barze)
dal tabbacaio ( w swego rodzaju kiosku oszyldowanym hasłem „TABBACCHI”)
dal giornalaio / in edicola – u Pana z gazetami / w kiosku
dal distributore biglietti / dalla macchina biglietti / dalla meb – z automatu biletowego (ostatnia nazwa „meb” pochodzi od „Macchine Emettitrici di Biglietti”)

JAKI RODZAJ? – biletu możemy kupić w RZYMIE ?

BIT – „biglietto integrato a tempo”, 1,5 Euro, 100 min – czyli czasowy bilet, ważny przez 100 min od skasowania (UWAGA: kasowniki do pociągu i metra znajdują się na peronach!).
BIG – „biglietto integrato giornaliero”, 6 Euro, 24 h – czyli bilet dniowy, ważny oczywiście 24 godziny.
BTI – „biglietto turistico integrato”, 16,5 Euro, 3 dni – bilet turystyczny, ważny 3 dni (do 24:00 dnia trzeciego).
CIS – „carta integrata settimanale”, 24 Euro, 7 dni – bilet tygodniowy, ważny przez tydzień.
ABONAMENTO MENSILE PERSONALE, 35 Euro – karta sieciowa imienna, ważna miesiąc.
ABONAMENTO MENSILE IMPERSONALE, 53 Euro – karta sieciowa bezimienna, ważna miesiąc.

Biletów jest znacznie więcej, ale te na pewno są te najbardziej korzystne w celach turystycznych. Mając jeden z wyżej wymienionych biletów, dopuszczeni jesteśmy do podróżowania autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami miejskimi!! UWAGA: trzeba pamiętać, że za pomocą tych biletów, możemy się poruszać nie tylko po Rzymie, ale również kilka kilometrów od Rzymu.

Najlepiej ściągnijcie sobie tę mapkę. To właśnie w obrębie tego koła możecie się swobodnie poruszać. NA TEJ MAPIE: widać wyraźnie 2 LINIE METRA: A i B. Dalej trzeba kupić bilety do podróży międzymiastowych (patrz niżej:)

JAKI RODZAJ? – biletu możemy kupić w LAZIO?

BIRG – „biglietto integrato regionale giornaliero” – dzienny bilet na cały region, koszt zależny od STREF (patrze mapka poniżej) (mój ulubiony – ach… ile to się dojeżdżało spod Rzymu 🙂
CIRS – „biglietto integrato regionale settimanale” – tak samo jak wyżej, tylko że na tydzień.
BTR – „biglietto turistico regionale” – bilet turystyczny regionalny, tak samo koszt zależny jest od STREF.

Ta mapka pokazuje 7 STREF, na które podzielone jest Lazio:

Mniej więcej tak wygląda sprawa biletów i poruszania się po Rzymie. Jak macie swoje doświadczenia z komunikacji włoskiej 😉 zachęcam do podzielenia się. A może jakieś pytania lub niejasność – piszcie śmiało!

<< lessico >>

convalidare / timbrare / vidimare – wszystkie te czasowniki oznaczają „kasować” (to chyba fenomen wśród krajów europejskich, co?)

il treno / trenino – pociąg / pociąg miejski

comprare / acquistare un biglietto – kupować / nabywać bilet

* zdjęcie pochodzi z serwisu www.stocknap.io w ramach licencji Creative Commons CC0.

Che ne pensi? // Co o tym myślisz? :